PVC Pencere Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

PVC Pencere Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

PVC Pencere üretimi ve satışı yapan firmalar müşterilerine yukarıda da belirttiğimiz gibi genellikle metretül TL fiyatı teklif vermektedir.  (Metre tülü 16 TL gibi ) Metre tül fiyatı hesaplanırken bir pvc pencereyi oluşturan malzemelerin tamamından cam, ispanyolet, kol, mermer, pervaz gibi malzemelerin fiyatı düşülür. Bu malzemelerden arındırılmış fiyatın 200 TL olduğunu varsayalım. 200 TL'lik bu bedeli ana profiller, profillerin içindeki destek sacı, conta ve yine yukarıda belirttiğimiz bağlantı elemanları oluşturmaktadır. Daha sonra bir pvc pencereyi oluşturan ana profillerin toplam metrajı hesaplanır. Ana profiller kasa, kanat, orta kayıt ve kapı profilleridir. Penceremizin 6 m kasa, 3.9 m kanat ve 3 m orta kayıt profili içeriyor olduğunu varsayalım. (Çıta ve detay profiller bu hesaba katılmaz) Penceremiz toplamda 12.9 m ana profilden oluşmaktadır. 200 TL fiyatını 12.9'a böldüğümüzde çıkan yaklaşık 15.5 TL metre tül fiyatı olarak müşteriye sunulur. Bu fiyatın içinde cam, ispanyolet, mermer, pervaz, kol ve menteşe gibi aksesuarlar ve detay profiller dahil edilmemiştir.

Bu sebeple, iki farklı pencere üreticisinden fiyat alırken sadece metre tül TL fiyatını karşılaştırmanız sizi yanılgıya düşürebilir. Bir üretici, metre tül fiyatını düşük tutarken camın m2 fiyatını ya da ispanyoletin birim fiyatını yüksek tutabilir ve genel toplamda daha yüksek bir fiyat çıkabilir. Fiyat karşılaştırması yaparken metre tül fiyatının yanı sıra, camın m2 TL fiyatı, ispanyolet sisteminin ve aksesuarların TL fiyatı, kullanılacaksa mermerin fiyatı da incelenmeli ve sorgulanmalıdır. Bu değerlendirme yapılırken pvc profil, cam ve ispanyolet sisteminin aynı kalite ve özellikteki olup olmaması mutlaka sorgulanmalıdır.

Aşağıdaki çizimde Fıratpen Selenit Serisine ait 1500 mm x 1500 mm ebatlarındaki pvc doğrama sisteminin doğramanın metre tül hesabı yer almaktadır ve fiyat teklifi hazırlanırken fayda sağlayacaktır. 

Selenit Kasa Profil  6 metre tül
Selenit  Orta Kayıt Profili  3 metre tül
Selenit  Kanat Profili   3,9 metre tül
Toplam   12,9 metre tül

Bu pencere için cam miktarı brüt olarak 1,5 x 1,5 = 2.25 m2'dir.

  • PVC Doğrama Fiyatı : Metre tül metrajı X birim metre tül satış TL fiyatı = ?
    (Burada 12.9 ile 15.5 TL metretül fiyatı çarpılır ve 200 TL bulunur)
  • Cam Fiyatı : Camın m²’si X camın birim m² satış fiyatı = ?
  • İspanyolet Fiyatı : PVC doğramadaki 1 adet çift açılım ispanyoletin TL fiyatı
  • Pervaz Fiyatı : Pervaz metrajı  X pervaz metretül satış fiyatı = ?
  • Mermer Fiyatı : Mermeri uzunluğu X birim metre tül satış fiyatı = ?
  • Aksesuar Fiyatı: PVC Pencerede kullanılacak kol ve menteşe fiyatı

Tüm bu değerler alt alta toplanarak PVC pencere fiyatı hesaplanır.

whatsapp